| |
| | | | | Naročite knjige Resnice je zmaga, Slovenci, Slovenske legende in znamenja, Slovenske domoljubne pesmi ter Kralj Samo. Za naročilo kliknite na to povezavo! |
|
|
|
|
|
Ali ste vedeli...?
da je Slovenec Herman Potočnik vojak in inženir - specialist za raketno tehniko v svoji knjigi Problem vožnje po Vesolju - Raketni motor, ki jo je v Berlinu izdal konec leta 1928, že takrat do potankosti načrtoval in opisal človekov prodor v vesolje in njegovo tamkajšnje bivanje? V svoji knjigi je med drugim do potankosti opisal vesoljsko postajo, ki bi jo sam namestil v geostacionarno orbito. Zaradi te knjige in v njej zajetih številnih prodornih idej se Hermana Potočnika danes uvršča med same utemeljitelje kozmonavtike!
|
|
Črni panter v obdobju osamosvajanja 1989 - 1991
V obdobju osamosvajanja Slovenije, med leti 1989, do 1991, je prišlo do večjega števila poskusov, ki so želeli uveljaviti karantanskega Črnega panterja za slovenski državni grb, kar bi si nedvomno zaslužil. Po odkritju Črnega panterja izpod peresa dr. Jožka Šavlija, kar je bilo objavljeno v letih 1981, 1982 in 1982 v Avstriji, Švici in v Argentini, je tovrstno gradivo le skrivoma prihajalo v Slovenijo, kjer ga sicer ni bilo možno kupiti. Zato je bilo potrebno nekaj časa, da se je Črni panter dejansko uveljavil celo med najbolj zavednimi Slovenci.
Prva izmed organizacij v Sloveniji, je o Črnem panterju pisala ilegalna Fronta za samostojno Slovenijo (FSS), ki je karantanskega Črnega panterja uvrstila med slovenske narodne simbole in ga predstavila v knjižici z naslovom Slovenska država, leta 1989. O Črnem panterju in ostalih slovenskih
simbolih ( Knežjem kamnu, Vojvodskem prestolu in slovenskem drevesu življenja Lipi ), so se nato razpisali tudi srbski in slovenski mediji, ki so o tem v glavnem pisali negativno, saj so poskušali zadržati neizogiben proces osamosvajanja in neodvisnosti Slovenije, kar pa jim ni uspelo.
Leta 1990 je idejo o Črnem panterju kot slovenskem simbolu in grbu nove samostojne države sprejelo več različnih organizacij. Med njimi so bile politične organizacije kot sta bili npr. Gibanje za odcepitev Slovenije – SAMO in Mlada iniciativa pri Slovenski Demokratični Zvezi (Mlin). Obe organizaciji sta takšno pobudo naslovili na slovenske medije. V odgovor na to, se je oglasila »Zgodovinska komisija SAZU«, ki Črnega panterja ni omenila z imenom, da ne bi med takrat zavednimi Slovenci, temu naredila prevelike reklame. Panterja so žaljivo imenovali le »živalski lik«, ki bi naj po trditvah SAZU, oziroma njenih »politkomisarjev«, predstavljal simbol dolgoletnih slovenskih zatiralcev in zavojevalcev, s čimer so bili mišljeni Nemci. To, da Nemci v resnici nimajo pojma o tem kaj predstavlja Črni panter, omenjenim »zgodovinarjem« ni bilo pomembno, saj je bil njihov osnovni cilj diskreditacija izvirnega in zgodovinsko utemeljenega slovenskega simbola! (Glej prispevek ČRNI PANTER - grb Karantanije, njegovo odkritje in pomen - dr. Jožko Šavli).
Leta 1990 je bila v aktivnostih za pripravo oboroženih sil, ki bi lahko z orožjem branile komaj pridobljene vrednote ob morebitnem vojaškem posredovanju takratne JLA, ustanovljena tudi Specialna enota, ki je bila podrejena ministru za notranje zadeve. Dan ustanovitve Specialne enote je 23.08.1990. V Uredbi o uniformi, položajnih oznakah in simbolih policije je simbol Specialne enote bil opisan kot: "Simbol specialne enote ima obliko ščita. V zgornjem delu je
napis SPECIALNA ENOTA, pod njim pa je stiliziran zmaj. Osnova ščita je črne barve, obroba in napis sta zlatorumene, stiliziran zmaj na našitku je rdeče barve, na kovinski znački pa zlatorumene barve."
Znak Specialne enote
Očitno je torej, da so takrat želeli sprejeti za znak Specialne enote slovenske policije Črnega panterja, vendar so ga v dokumentih poimenovali kot »stiliziranega zmaja« in ga namesto črno obarvali rdeče. Njegove istovetnosti namreč ni mogoče spregledati. Prav zaradi tega, smo se v našem društvu s pisnim vprašanjem obrnili na Ministrstvo za notranje zadeve ter zaprosili za uradno pojasnilo o znaku Specialne enote. Prejeli smo celovit odgovor, ki ga objavljamo tukaj. V tem prispevku, pa navajamo naslednje utemeljitve MNZ: »Čeprav ni moč spregledati, da t.i. "stiliziran zmaj" predstavlja vzpenjajočega se karantanskega panterja, so postopki za popravek teksta, ki opisuje simbol Specialne enote, že dalj časa aktualni, niso pa še v celoti uveljavljeni. Takoj po začetku uporabe simbola Specialne enote v slovenskem prostoru je bil simbol sprejet brez problemov in zadržkov. Danes je simbol uveljavljen v slovenskem prostoru in tujini (seveda v okvirih mednarodnega sodelovanja Specialne enote in slovenske policije). Očitno so avtorji simbola (Specialna enota) uporabili posamezne elemente (ščit, karantanski panter, barve in napisi) tako dobro, da se do danes ni pojavila potreba po njegovem dodatnem tolmačenju, stiliziran zmaj pa je bil vedno tolmačen kot karantanski panter«.
Seveda se ob tem poraja vprašanje, čemu torej ni bil ob ustanovitvi Specialne Enote Črni panter poimenovan s svojim pravim imenom in čemu to do danes še vedno ni bilo popravljeno? Pravi odgovor se najverjetneje skriva v dejstvu, da bi stare strukture uspele zadržati uveljavitev Črnega (rdečega) panterja v znaku Specialne enote, če bi v uredbi pisalo panter, namesto stiliziran zmaj.
Leta 1991, je ob ustanovitvi organizacije Slovenska garda na Štajerskem, bil za znak te organizacije soglasno sprejet karantanski Črni panter. Ko so člani Slovenske garde izdelali lastne maskirne uniforme, so na levem rokavu le-te nosili našitek s simbolom Črnega panterja in napisom Slovenska garda nad njim. Del članov Slovenske garde je med vojno za osamosvojitev Slovenije aktivno sodeloval pri osvoboditvi Štrihovca, Šentilja in Ceršaka kot Specialni vod 711. odreda TO (podrobneje glej Vojna za neodvisnost).
Uniforma Slovenske garde iz leta 1991, z našitkom na levem rokavu
Po vojni za osamosvojitev, je prišlo do poskusa uradne ustanovitve društva Slovenska garda, ki je imelo za simbol Črnega panterja. Toda Ministrstvo za obrambo, je zavrnilo ime Slovenska garda, češ da je to ime rezervirano za elitno enoto slovenske vojske. Pomagalo ni niti osebno posredovanje pri takratnem ministru za obrambo, Janezu Janši, na Kongresu Slovenske Demokratične Zveze (SDZ), ki je nato razpadla. Društvo zato potem ni bilo registrirano, imena Slovenska garda, pa do danes žal ne nosi nobena elitna enota slovenske vojske.
V kasnejšem obdobju, po osamosvojitvi, je bilo več poskusov, ki so v glavnem hoteli deskriditirati Črnega panterja. Za temi poskusi zanesljivo stojijo tiste sile, ki ne želijo dokončnega osamosvajanja Slovenije in njene neodvisnosti izpod katerekoli tuje prevlade ali oblasti. Tako sta se pojavili dve, med seboj popolnoma sprti in seveda povsem lažni trditvi. Ena pravi, da je Črni panter nacistični znak, druga pa, da je znak hrvaških Ustašev. Seveda niso črnega panterja nikoli nosili ne Ustaši in ne nacisti! Razumljivo je, da so takšne trditve povsem brez osnove in nesmiselne, saj Črnega panterja dejansko niti niso poznali, dokler ga ni ponovno odkril dr. Jožko Šavli v začetku 80. let 20. stoletja, kot grb slovenske Karantanije! Resnična dejstva so torej prav obratna! Črni panter je slovenski simbol, ki je napoti tako velenemškim nacistom, kot tudi hrvaškim Ustašem, Italijanom ali Srbom!
Zatorej Slovenci, nosimo ga častno in s ponosom!
|
|
|
|
|
|