| |
| | | | | Naročite knjige Resnice je zmaga, Slovenci, Slovenske legende in znamenja, Slovenske domoljubne pesmi ter Kralj Samo. Za naročilo kliknite na to povezavo! |
|
|
|
|
|
Ali ste vedeli...?
da je slovenska »obmejna« planota Kras, dala ime kraškemu svetu in kraškim pojavom širom sveta? Kraška planota se dokaj strmo dviga nad okoliško pokrajino, na njej pa najdemo vse najznačilnejše kraške posebnosti: podzemne jame, vrtače, vodne ponore, brezna, špilje itd. Kraška planota je tudi eno najstarejših poselitvenih območij v Sloveniji. Manjši del planote sega tudi na drugo stran današnje meje, kjer ga v tujem, italijanskem jeziku imenujejo Carso. Nemci imenujejo Kras Karst in tudi na Kitajskem imajo kras. Podlaga za vse je slovenska beseda kras. Slovenska Krasa pa sta celo dva! Drugi je Slovenski Kras (Slovensky Kras) v Republiki Slovenski (Slovaška).
|
|
1. Orientacijski pohod po poteh Pohorskega bataljona - 7. in 8. Mali srpan (julij) 2007
V Društvu Hervardi smo skupaj z Airsoft klubom SWAT pripravili »1. orientacijski pohod po poteh Pohorskega bataljona 2007«, za katerega upamo, da bo postal tradicionalni poletni dogodek v pohorskih gozdovih.
V enakih dneh, ko je potekal poslednji boj Pohorskega bataljona, (namesto v zimskem času, bomo zaradi ugodnejših vremenskih razmer to storili v poletnem času, pol leta kasneje), se bomo odpravili iz Maribora do taborišča Pohorskega bataljona, v bližini prenočili, naslednji dan pa se preko Klopnega vrha vrnili domov.
Nemci so poskušali neprestano izslediti Pohorski bataljon, ki jim je bil trn v peti, saj je deloval na območju t.i. tretjega rajha. Drugega Prosinca (januarja) 1943 so vohuni sporočili Gestapu v Maribor, kje ima Pohorski bataljon svoj tabor. Nemci so pričeli pripravljati veliko akcijo. Šestega Prosinca je bil izdan ukaz za napad. Poklicali so policijske čete iz Krškega, Slovenj Gradca, Šoštanja, Ljubnega in Celja, vojsko iz Laškega, Slovenske Bistrice, Radelj in Slovenj Gradca, vermanšaft iz Celja in Maribora. Naslednji dan je okupator zbral policijo, orožništvo, vojsko in vermanšaft v Mariboru ter v Poljčanah. Od tod je prepeljal enote na izhodiščne položaje v Ruše in v Oplotnico. Osmega Prosinca 1943 je okoli 2.000 mož sovražne vojske obkolilo bataljonski tabor pri Osankarici. Bataljon ni imel podatkov o sovražnikovi moči. Ni vedel, da ga je napadel tridesetkrat močnejši sovražnik. Junaško je sprejel borbo in padel do zadnjega moža, žene in otroka.
Več na : Poslednji boj pohorskega bataljona
Začrtana pot:
1. dan (sobota 7.7.2007): Zbirališče ob 9.00, v Mariboru, na parkirišču pri spodnji postaji Pohorske vzpenjače. Vzpon z vzpenjačo do Belvija.
Pohorska vzpenjača
Od tam nadaljujemo pot peš do Areha in naprej do Šumika. Vmes bomo pripravili kosilo, nato pa nadaljevali pot do partizanske bolnišnice Jesen in naprej do Osankarice. Ogledali si bomo prizorišče poslednjega boja Pohorskega bataljona in prenočili v bližini.
Bolnica Jesen
Spomenik Pohorskemu bataljonu
2. dan (nedelja 8.7.2007): Pot bomo po zajtrku nadaljevali do Črnega jezera, nato pa proti Klopnemu vrhu in od tam do Šumika. Tudi tokrat bomo vmes pripravili kosilo. Ogledali si bomo slap Veliki Šumik in se nato preko Areha in Belvija vrnili do Trikotne jase, kjer bomo večerjali. Od tam se bomo po želji spustili v dolino s sankami - PohorJetom (doplačilo, 1.102,00 SIT ali 4,60 Evrov), ali pa peš.
Črno jezero na Pohorju
Slap Veliki Šumik
Obroki hrane:
1. dan - zajtrk, kosilo, večerja
2. dan – zajtrk, kosilo, večerja
OBVEZNA OPREMA:
- primerna obutev (vojaški škornji ali pohodni čevlji);
- nahrbtnik vojaški;
- šotorsko krilo;
- spalna vreča (vojaška);
- radijska postaja;
- nož;
- anorak;
- rezervne nogavice;
- vrv (15 metrov, 4 mm debeline);
- kompas;
- brisača;
- povoj in obliži;
- toaletni papir;
- jedilni pribor;
- voda (2 litra);
- airsoft replika (puška) in bb-ji;
- maskirna uniforma in pokrivalo;
- zaščitna očala ali maska.
Za tiste, ki nimate svojih airsoft replik, je na razpolago do 15 pušk, in pripadajoča oprema (uniforma, 5000 bb-jev, ter zaščitna očala in šotorsko krilo), kar skupaj znese za oba dneva 4.800,00 SIT (20 Evrov).
Patrulja na posvetu pred odhodom na nalogo
V obeh dnevih bomo izpeljali orientacijski pohod po poteh, kjer so tudi dejansko hodili borci Pohorskega bataljona in njegove patrulje. Tudi mi bomo razdeljeni v patrulje, ki bodo imele točno določene naloge in naprej začrtano pot. Ne bomo igrali scenarija »Poslednji boj Pohorskega bataljona«, temveč scenarij iz obdobja 13. Listopada (oktobra) 1942, ko so Nemci izvedli veliko hajko za Pohorskim bataljonom, ki je trajala tri dni in katere se je udeležilo okrog 3000 okupatorjevih vojakov in policistov. Ostali del scenarija naj ostane skrivnost. Naj vam razkrijemo le še to, da bo zmagovalec tisti, ki bo najhitreje opravil vse naloge, prejete v povelju.
Patrulja v pohorskih gozdovih 2007
Lahko se prijavite ekipe – od 5 do 8 sodelujočih v ekipi, pa tudi posamezniki. Posameznike bomo potem dodali tistim ekipam, ki bodo štele manj članov. Prijave sprejemamo do vključno srede, 4. Malega srpana (julija) 2007, na
mail: maribor@swat.si ali po pošti, na naslov SWAT AIRSOFT SHOP, Mlinska ulica 1, 2000 Maribor.
Prijavnica v pdf obliki za tiskanje
Prijavnica v doc obliki za elektronske prijave
Prijavnino, ki dejansko zajema le gole stroške, opredeljene v prispevku nekoliko nižje in znaša 4.776,00 SIT ali 19,90 Evra, nakažite na transakcijski račun številka: 90672-0000271079
naslovniku: Airsoft klub Ptuj, Ob Grajeni 1, 2250 Ptuj, Slovenija,
namen nakazila: Prijavnina za Orientacijski pohod po poteh Pohorskega bataljona 2007.
Stroški:
- prevoz z vzpenjačo (gondolo) na Pohorje do Belvija – 1.078,00SIT ali 4,80 Evra.
- hrana za oba dneva (vključena sta dva zajtrka in dve kosili ter večerja v lastni režiji – 3 x žar, 1 x sendvič in 1x suhi dnevni obrok) skupaj znese 2.736,00 SIT ali 11,40 Evra.
- večerja na pohorski koči na Trikotni jasi, ob vrnitvi – Pohorski pisker (enolončnica z dvema vrstama mesa in veliko zelenjave) – 888,00 SIT ali 3,70 Evra.
Skupaj znese obvezno plačilo za oba dneva: 4.702,00 SIT ali 19,90 Evra. Pijača v koči ni vključena v ceno!
koča na Trikotni jasi, kjer bomo večerjali »Pohorski pisker«
Doplačilo po lastni izbiri:
- ogled razstave Partizansko Pohorje na Osankarici – cca 480,00 SIT ali 2,00 Evra.
- spust s sankami (PohorJetom) v dolino s Trikotne jase – 1.102,00 SIT ali 4,60 Evra
PRIDRUŽI SE NAM!
|
|
|
|
|
|