| |
| | | | | Naročite knjige Resnice je zmaga, Slovenci, Slovenske legende in znamenja, Slovenske domoljubne pesmi ter Kralj Samo. Za naročilo kliknite na to povezavo! |
|
|
|
|
|
Ali ste vedeli...?
da je slovenska tradicionalna praznična jed tako imenovana potica? Potico - zvit kvašen kolač, ki ga gospodinje nadevajo z orehi, makom, rozinami, različnimi zelišči, skuto, medom ali celo z ocvirki najdemo po vsej Sloveniji ob vseh priložnostih. V zadnjih časih pa je potica postala tudi eden bolj prepoznavnih znakov Slovenije najrazličnejših mednarodnih državniških, kulturnih in športnih srečanjih.
|
|
Zveza Domoljubnih Društev Hervardi
Poslankam in poslancem Državnega zbora Republike
Republika ali Imperij?
Pobuda za referendum o novi evropski pogodbi
Maribor, 10.Prosinca 2008
Pobuda za referendum o novi evropski pogodbi
Spoštovane poslanke, spoštovani poslanci Državnega zbora,
pred sedemnajstimi leti je bila iz zgodovine rojena naša Republika Slovenija, sen in hrepenenje mnogih slovenskih rodov. Takrat smo si obljubili svobodo, samostojnost in neodvisnost, predvsem pa temeljno človeško dostojanstvo v veliki svetovni družini enakopravnih narodov.
Pred nami je leto, v katerem se bo odločila usoda naše države, naše celine in vseh ljudi. Pogodba, ki so jo pripravili evropski voditelji, bo v temeljih spremenila politično in vsebinsko podobo tega dela sveta, kar ne bo ostalo brez posledic tudi drugje. Impulz evropskih političnih elit, da suverene nacionalne države poveže v sveženj enako-mislečih državljank in državljanov, je iz zgodovinskega vidika sicer že viden in razumljiv, vendar je v osmem letu tretjega tisočletja zahodne civilizacije globoko anahronističen in proti-evolutiven.
Že leta 2005 ste imeli priložnost o predhodnici sedanje t.i. Lizbonske pogodbe razpisati referendum, pa se za to možnost takrat niste odločili. Raje ste izbrali navidez enostavnejšo pot, pri čemer je večina vas hkrati celo prostodušno priznavala, da takratnega predloga Ustave EU niste niti prebrali. Kako ste lahko pričakovali, da bo tekst, ki je za povprečne državljane neberljiv in pravno nefunkcionalen, postal temelj demokratične Evrope? Le štirje poslanci SNS so takrat glasovali proti takemu tekstu. Hvala Bogu, so imeli volilke in volilci na Nizozemskem in v Franciji več politične modrosti.
Letos, skoraj natančno po treh letih, se scenarij ponavlja, le da tokrat v hujši obliki. Če so takrat priložnost dobili volilke in volilci v več državah članicah, je letos taka možnost dana le Ircem. Manj kot tri milijone duš bo imelo demokratično pravico odločati o usodi petstotih milijonov! Kako naj torej sprejmemo Evropsko unijo za svojo demokratično legitimno skupnost, ko pa politični voditelji v 26-ih državah do sedaj niste prisluhnili svojim državljankam in državljanom, ki si želimo le to, da bi lahko o svoji prihodnosti odločali na najbolj demokratičen način – na referendumih.
Ali boste prisluhnili več kot polovici državljank in državljanov Slovenije, ki pravimo, da lahko o vprašanju zmanjševanja suverenosti naše skupne države in o oženju območja lastne suverenosti vsakega od nas legitimno odločamo le tako, kot je to zapisano v 3. členu naše Ustave – ljudstvo izvršuje svojo oblast v prvi vrsti neposredno?
V Republiki Sloveniji ne Vlada in ne Državni zbor nimata oblasti. Oblast je imelo, ima in bo še naprej imelo le Ljudstvo in Ljudstvo na volitvah ne izvoli svojih devetdesetih predstavnikov za štiri leta zato, da bi mu vi potem do naslednjih volitev zaprli usta, zatisnili ušesa in pokrili oči!
Ljudstvo je izvorni suveren in le vsi, volilke in volilci hkrati lahko – četudi je to vsakokrat etično in moralno spolzko dejanje – dopustijo časovno in generacijsko omejeno zmanjševanje suverenosti, v kolikor presodijo, da jim določene koristi odtehtajo začasno omejeno svobodo. Mi, Hervardi, kot branilci pravice slovenskega Ljudstva do svobode, ne bomo stali ob strani v tem trenutku, ko slovenski narod kratkogledi in samozaverovani politiki brez vsakršne resnične razprave peljete na pot novega suženjstva – suženjstva novemu evropskemu imperiju.
Mi, Hervardi, bomo storili vse, kar je v naši moči, da bo – preden se Republika Slovenija po izgubi dela politične, vojaške in gospodarske suverenosti zaveže še h kakršnikoli dodatni izgubi preostanka suverenosti – naš slovenski narod dobil priložnost sprejeti to odločitev na splošnem ljudskem referendumu. Pravična pravila pri tem, naj omogočijo uravnoteženo in enakopravno predstavitev argumentov vseh vrst. Jasna, pregledna in pravična pravila za izpeljavo referenduma so osnova neposredne demokracije. Brez njih o demokraciji ni mogoče govoriti, kaj šele trditi, da jo imamo! In, verjemite nam, v boju za demokracijo bomo dali vse od sebe!
V iskreni želji, da do dodatnih zapletov ne pride, vas poslanke in poslance dovolj zgodaj pozivamo, da v skladu z možnostjo iz 25.c člena Zakona o referendumu in ljudski iniciativi (ZRLI-UPB2) pred začetkom druge obravnave Zakona o ratifikaciji Lizbonske pogodbe, ki spreminja Pogodbo o Evropski uniji in Pogodbo o ustanovitvi Evropske skupnosti, ali 10 poslank in poslancev ali ena od poslanskih skupin Državnemu zboru predlaga, naj o ratifikaciji izglasujejo razpis splošnega ljudskega referenduma, ter nam tako državljankam in državljanom omogočijo enake pravice, kot jih imajo na Irskem in kot bi jih morali imeti v vseh državah članicah Evropske unije.
Poslanke in poslanci, dajte nam Referendum!
za Zvezo Domoljubnih Društev Hervardi
predsednik
Andrej Šiško
Pobudo so prejeli naslednji poslanci in poslanske skupine
Poslanska skupina Slovenske demokratske stranke (SDS)
Jože Tanko (vodja)
Mitja Ljubeljšek (namestnik vodje)
Rudolf Petan (namestnik vodje)
Andrej Bručan (član)
France Cukjati (član)
Zvonko Černač (član)
Ivan Grill (član)
Branko Grims (član)
Bojan Homan (član)
Robert Hrovat (član)
Srečko Hvauc (član)
Eva Irgl (članica)
Franc Jazbec (član)
Alenka Jeraj (članica)
Jožef Jerovšek (član)
Dimitrij Kovačič (član)
Danijel Krivec (član)
Branko Marinič (član)
Stane Pajk (član)
Miro Petek (član)
Marijan Pojbič (član)
Franc Pukšič (član)
Bojan Rugelj (član)
Bojan Starman (član)
Franc Sušnik (član)
Tomaž Štebe (član)
Rudi Veršnik (član)
Bogomir Zamernik (član)
Milenko Ziherl (član)
Poslanska skupina Socialnih demokratov (SD)
Miran Potrč (vodja)
Samo Bevk (namestnik vodje)
Milan M. Cvikl (član)
Matjaž Han (član)
Franc (Feri) Horvat (član)
Aurelio Juri (član)
Bojan Kontič (član)
Dušan Kumer (član)
Darja Lavtižar Bebler (članica)
Marko Pavliha (član)
Breda Pečan (članica)
Majda Potrata (članica)
Anton Rop (član)
Janko Veber (član)
Poslanska skupina Poslanski klub Liberalne demokracije Slovenije (LDS)
Jožef Školč (vodja)
Aleš Gulič (namestnik vodje)
Anton Anderlič (član)
Geza Džuban (član)
Ljubo Germič (član)
Miran Jerič (član)
Rudolf Moge (član)
Milan Petek (član)
Borut Sajovic (član)
Mitja Slavinec (član)
Matjaž Švagan (član)
Poslanska skupina Nove Slovenije (NSi)
Jožef Horvat (vodja)
Ciril Testen (namestnik vodje)
Janez Drobnič (član)
Anton Kokalj (član)
Drago Koren (član)
Martin Mikolič (član)
Alojz Sok (član)
Marjetka Uhan (članica)
Majda Zupan (članica)
Poslanska skupina Slovenske ljudske stranke (SLS)
Jakob Presečnik (vodja)
Kristijan Janc (namestnik vodje)
Josip Bajc (član)
Stanislav Brenčič (član)
Marjan Drofenik (član)
Janez Kramberger (član)
Mihael Prevc (član)
Poslanska skupina ZARES
Matej Lahovnik (vodja)
Majda Širca (namestnica vodje)
Pavel Gantar (član)
Alojz Posedel (član)
Davorin Terčon (član)
Vili Trofenik (član)
Cvetka Zalokar Oražem (članica)
Poslanska skupina Slovenske nacionalne stranke (SNS)
Zmago Jelinčič Plemeniti (vodja)
Srečko Prijatelj (namestnik vodje)
Bogdan Barovič (član)
Poslanska skupina Demokratične stranke upokojencev Slovenije (DeSUS)
Franc Žnidaršič (vodja)
Ivan Jelen (namestnik vodje)
Vasja Klavora (član)
Vili Rezman (član)
Poslanska skupina italijanske in madžarske narodne skupnosti (NS)
Roberto Battelli (član)
Maria Pozsonec (članica)
Ostali poslanci (Lipa)
Sašo Peče
Boštjan Zagorac
Barbara Žgajner Tavš
|
|
|
|
|
|