| |
| | | | | Naročite knjige Resnice je zmaga, Slovenci, Slovenske legende in znamenja, Slovenske domoljubne pesmi ter Kralj Samo. Za naročilo kliknite na to povezavo! |
|
|
|
|
|
Ali ste vedeli...?
da se je skladatelj in veliki mojster violine Guiseppe Tartini rodil leta 1692 v Piranu? Ustvaril je obsežen opus sonat in koncertov, bil pa je tudi znan pedagog, ki je uveljavil violinsko šolo, ki je bila najslavnejša šola te vrste v 18.stoletju.
|
|
Janša zavaja celotno Slovenijo glede Lizbonske pogodbe
Predsednik Vlade RS Janez Janša je v zadnjih dvajsetih letih prehodil resnično dolgo pot od domoljubnega junaka do vladarja brez posluha. Na novinarski konferenci dne 24. Prosinca/ januarja je prepričeval prisotne novinarje, prek njih pa državljanke in državljane, da je Lizbonska pogodba nekaj starega, nekaj, kar smo že tako ali tako sprejeli.
To je popolna neresnica in načrtna dezinformacija, saj ko smo leta 2004 vstopali v EU, ni bilo govora o unitarni ali federativni ureditvi. Še manj so o takšnih namerah vedeli državljani, pa bi – glede na sedanje izjave premiera – to morali vedeti. Ko je Državni zbor v letu 2005 ratificiral Ustavo EU (ta je padla zaradi treznosti Francozov in Nizozemcev), ni bilo nikakršne širše javne razprave o njenih učinkih na zmanjšanje suverenosti Republike Slovenije.
Naravnost predrzno je iskati izgovore v preteklih dejanjih, češ da je Lizbonska pogodba že nekaj kar smo sprejeli. Ni res, Janša zavaja in laže vsem Slovencem v obraz! Leta 2005 je tako pogodbo ratificiral Državni zbor, ki ima sicer zakonska pooblastila, da to stori, vendar se moramo zavedati, da vse kar je legalno, še ni nujno tudi legitimno. Odločanje o tako temeljnih vprašanjih, kot je sprememba državne ureditve EU v federacijo, mora biti približano državljanom »na doseg volilne skrinjice«. Če takšno odločanje prepustimo oblasti, ki je očitno že izgubila stik z državljani, ne moremo govoriti o kakšni resni, delujoči demokraciji. V pravih demokracijah je oblast v rokah ljudstva in ljudstvo odloča o najpomembnejših vprašanjih družbe na referendumu.
Ker Janez Janša omenja zavrnjeno Ustavno pogodbo v povezavi z Lizbonsko pogodbo, je edino prav, da povlečemo nekatere vzporednice. Niti pred dvema letoma, niti v zadnjih tednih, se vlada ni potrudila in o svoji nameri ni pravilno obvestila državljanov. Ni se potrudila, da bi pojasnila, kako je mogoče, da po 16 letih samostojnosti, ponovno stopamo v nekakšno federacijo, v kateri bomo Slovenci bistveno manj vplivni in pomembni kot smo bili v jugoslovanski. Prav gotovo lahko iščemo razloge za »molk« v tem, da nam oblast nekaj skriva. Kaj je to, kar nam skriva, lahko le pavšalno ocenimo, saj do današnjega dne še ni bilo sestavljeno prečiščeno besedilo Pogodbe o EU v Slovenščini, ki bi vključevalo amandmaje iz Lizbonske pogodbe. Obstoječe besedilo v obliki amandmajev so sposobni prebirati le pravni strokovnjaki, ki so nastanek pogodbe ali načrtno spremljali ali pa so pri njenem nastanku celo sodelovali. Naši cenjeni poslanci v Državnem zboru še sami niso prejeli prečiščenega besedila, kaj šele, da bi prečiščeno vsebino poznali državljani. Zato obstaja resen dvom v njihovo dejansko poznavanje učinkov Lizbonske pogodbe.
Obstoječe stanje demokracije v Sloveniji je naravnost zaskrbljujoče. Videti je, kot da politični razred svojo funkcijo opravlja zato, da ljudstvu vlada, namesto da bi mu služil. Svoje lastne arogance se niti ne trudi več skrivati. Ta ocena ni namenjena posebej »levim« ali »desnim«, temveč vsem po vrsti. Nihče od poslancev v DZ ali predstavnikov Vlade ni izstopil in rekel: Počakajmo! Premislimo! Vzemimo si nekaj mesecev časa za tehtanje argumentov in šele nato na referendumu glasujmo in izglasujmo, kar bo večina državljanov ocenila kot pravilno.
Le - po mnenju mnogih »cirkusantska« - stranka SNS je zaradi nabiranja točk pri domoljubnih volivcih, deset dni po pozivu ZDD Hervardi in mimo celotne civilne družbe, ki aktivno dela na pripravah za referendum, vložila lastno pobudo. To potezo morda lahko pripišemo iniciativi Vlade, da stvar medijsko spelje na stranpoti, kar še toliko bolj potrjuje tezo o aroganci.
Tujcem običajno naklonjeni slovenski oblasti niso pomagali niti glasovi razuma iz tujine. Evroposlanec Jens-Peter Bonde je že večkrat opozoril, da države članice z neustreznim načinom ratifikacije (le v parlamentih) pravzaprav kršijo 1.člen Pogodbe o EU, po katerem se morajo vse najpomembnejše odločitve čim bolj približati ljudstvu. Tudi državnozborska, zakonodajno-pravna služba, v kateri naj bi bili vrhunski pravni strokovnjaki, je podala svoje mnenje, ki govori o zmanjševanju suverenosti slovenske države ter zato predlaga ratifikacijo Lizbonske pogodbe z dvotretjinsko večino. Takšnih in podobnih kritik, ki temeljijo na dejstvih in argumentih, je v Evropi vse polno, vendar skozi medijske filtre ne prodrejo, saj le-ti filtrirajo v korist oblasti.
Vsekakor je treba poudariti še nekaj: Ne glede na to, kakšna je vsebina Lizbonske pogodbe (obsežna ali skromna, pozitivna ali negativna), nič ne opraviči oblasti, da o pogodbi povprečni državljani in državljanke dejansko ne vedo ničesar! Gre za akt, ki se sicer ne imenuje »Ustava«, ima pa vse elemente Ustave EU in bi, če bi bila ratificirana v vseh 27-ih državah članicah EU, v temeljih krojila prihodnost slovenskega naroda. In če tako pomembna stvar ne zasluži več pozornosti kot le nekaj stavkov mini glose nekje v »zadnjiku« medijskih objav, potem se še enkrat ozrimo na pojem demokracije in se vprašajmo, kdo koga vleče za nos?
Državljani in državljanke moramo biti resnično in pravilno seznanjeni z najpomembnejšimi zadevami in vedno imamo pravico do priložnosti, da se o njih izrečemo!
Andrej Šiško, predsednik
Zveza Domoljubnih Društev Hervardi
|
|
|
|
|
|