| |
| | | | | Naročite knjige Resnice je zmaga, Slovenci, Slovenske legende in znamenja, Slovenske domoljubne pesmi ter Kralj Samo. Za naročilo kliknite na to povezavo! |
|
|
|
|
|
Ali ste vedeli...?
da se je skladatelj in veliki mojster violine Guiseppe Tartini rodil leta 1692 v Piranu? Ustvaril je obsežen opus sonat in koncertov, bil pa je tudi znan pedagog, ki je uveljavil violinsko šolo, ki je bila najslavnejša šola te vrste v 18.stoletju.
|
|
18.03.2014
18. sušec 2014 – Ob 600. obletnici zadnjega Ustoličevanja vojvodov in knezov v slovenskem jeziku
Zveza Domoljubnih Društev Hervardi se pridružuje tistim organizacijam, skupinam in posameznikom, ki bomo danes obeležili častitljivo 600. obletnico zadnjega Ustoličevanja vojvodov in knezov v slovenskem jeziku na Gosposvetskem polju. Prav danes namreč mineva 600 let od Ustoličevanja nadvojvoda Ernesta Železnega, ki so ga ustoličili na Knežjem kamnu, 18. 3. 1414.
Žal država Republika Slovenija in večina njenega političnega vodstva niso sposobni, niti razumeti, niti priznati pomena Slovenskega Ustoličevanja in s tem veličastnim ter edinstvenim obredom povezane starodavne Slovenske ljudovlade, kaj šele, da bi to pomembno obletnico za ves slovenski narod primerno obeležili.
Republika Avstrija in njena Zvezna dežela Koroška oziroma Bundesland Kärnten, katere zgodovinsko znamenje bi po mnenju nekaterih plačanih zgodovinarjev tipa Peter Štih bil ravno naš Knežji kamen, si na dan 600. obletnice Ustoličevanja privoščita celo to, da je Dvorana grbov Koroškega deželnega zbora, kamor so dobesedno skrili to slovensko znamenje, na dan te veličastne obletnice zaprta za obiskovalce. Vrata zanje se bodo znova odprla šele 1. aprila …
Zato so naravnost smešne trditve novinarja MMC RTV Slovenija, Roka Omahna, v članku z naslovom Kako so zadnjič po starem običaju ustoličili koroškega vojvodo, da »knežji kamen ne more biti predstavljen kot simbol Slovenije (niti Avstrije), temveč je simbol Koroške (in tamkaj živečih prebivalcev, tudi koroških Slovencev)«. Temu bi bilo seveda potrebno dodati, da je v Avstriji živečih Koroških Slovencev po popisu iz leta 2001 samo še 13.225, 535 pa jih je kot svoj materin jezik navedlo vindskega (windisch). Ali potemtakem Koroškim Slovencem, ki živijo v Sloveniji in jih je okrog 73.000, Knežji kamen ne pripada in čemu ne? Sramotno je, da tovrstne protislovenske ideje širi prav Radiotelevizija Slovenija, ki smo jo po zakonu dolžni plačevati vsi državljani Slovenije z električnim priključkom.
Seveda predstavljajo trditve novinarja Roka Omahna rezultat načrtne protislovenske kampanje plačanega zgodovinarja Petra Štiha in njegovega »strokovnega« kroga, ki že več kot desetletje poskušajo zanikati obstoj Slovencev v srednjem veku. Štihovega sprenevedanja, zavajanja in manipuliranja imajo na srečo dovolj tudi že nekateri njegovi kolegi zgodovinarji in jezikoslovci, ki so leta 2012 prav zaradi tega izdali zbornik člankov s pomenljivim naslovom Slovenci v zgodnjem srednjem veku.
Novinar Omahen na koncu svojega sicer zanimivega in obsežnega članka o Ustoličevanju, pod Štihovim vplivom postavlja povsem neresnične trditve, kot na primer: »V Sloveniji je še vedno precej razširjeno mišljenje o Karantaniji kot prvi slovenski državi, kar pa ne drži. Karantanija velja za prvo slovansko državno tvorbo, saj o Slovencih kot o narodu v zgodnjem srednjem veku ne moremo govoriti, prav tako v tem času še ne moremo govoriti o Nemcih. Ozemeljsko je Karantanija zaobjela manjši del današnje Slovenije, saj z izjemo Mežiške in Mislinjske doline ni segala južneje od Karavank. /…/
Za obdobje srednjega veka je tako pravilneje govoriti o prednikih Slovencev, o alpskih Slovanih. Ti so naseljevali območje, ki je danes poseljeno s slovenskim prebivalstvom.«
Namesto o nadgradnji pravega pomena Ustoličevanja za Slovence, moramo zato znova pojasnjevati same osnove zgodovine in to celo doktorju ter rednemu profesorju slovenske zgodovine srednjega veka. Slovanov Slovenci in slovenščina pred letom 1813 nismo poznali, zato je uporaba tega pojma za karkoli ali kogarkoli pred tem obdobjem – anahronizem – časovni in vsebinski logični nesmisel. Če bi se dr. Štih držal svojih lastnih besed in naukov, potem za obdobje srednjega veka nikoli ne bi govoril o Slovanih, kajti Slovanov tedanji zgodovinski viri ne poznajo! Uporaba pojmov Slovani ali Alpski Slovani za srednji vek je vsekakor napačna in pomeni reinterpretacijo starih virov z vsiljenimi modernimi pojmi. V kolikor temu ni tako, naj dr. Štih svoje teze javno dokaže in razkaže vire, v katerih bi naj bilo v srednjem veku namesto o Slovenih ali Slovencih ter o slovenskem jeziku govora o »Slovanih in o slovanskem jeziku«. Štihovo početje je strokovno zavržno in nevredno resnega zgodovinarja, saj nenehno poskuša prestaviti nastanek oziroma obstoj Slovencev v čim mlajše obdobje, med tem ko pri izmišljenih Slovanih počenja prav nasprotno. Zavestno napačno jih postavlja daleč nazaj v obdobje, v katerem zanesljivo niso obstajali in si celo izmišljuje njihove podzvrsti, kot naj bi bili »Alpski Slovani«, čeprav v poznanih zgodovinskih virih ni prav nobenih sledov ali kakršnihkoli zapisov o njih.
Popolna in zavestna laž je tudi trditev, da Karantanija »ni segla južneje od Karavank«, kar je Štih prevzel od nikogar drugega kot Hansa Dietricha Kahla, ki je bil v obdobju Hitlerjevega nacizma funkcionar organizacije Das Deutche Jungvolk, in je indoktriniral takratno nemško mladino v smislu nacionalsocializma ter vdanosti Adolfu Hitlerju. Niti oblast karantanskih vojvodov ali knezov, niti poznejših koroških vojvodov in knezov se v resnici ni končala na Karavankah, temveč je v določenih obdobjih med 9. in 11. stoletjem segala celo v Istro ter v Panonijo. V 11. in delu 12. stoletja so koroški vojvodi svojo oblast izvajali tudi na Štajerskem, še v 13. in delu 14. pa na Krajnskem, kar bi univerzitetni profesor srednjeveške zgodovine menda že moral vedeti.
Naš članek, posvečen 600. obletnici zadnjega Ustoličevanja vojvodov in knezov v slovenskem jeziku, bomo vendarle končali s pozitivnim sporočilom, ki si ga naš edinstven obred dejansko zasluži. Poglejmo zato zanimive misli na spletni strani Zavoda za javno predstavljanje slovenske kulture Lipa iz Maribora, kjer Ustoličevanje predstavljajo v povsem drugačni luči kot zgodovinar Peter Štih ali novinar Rok Omahen:
»Ustoličevanje zato predstavlja zelo pomemben del slovenske zgodovine, starožitnosti, samobitnosti, kulture, prava, državnosti in politike, ima pa tudi izjemen pomen za obstoj ter razvoj slovenskega naroda. Okrogla obletnica predstavlja edinstveno priložnost, da nas povežejo in zedinijo najplemenitejši pojmi in vrednote našega zgodovinskega spomina na izvirno Slovensko ljudovlado in Slovensko pravdo – Ustoličevanje, pravda, veča, rota, pojezda, kramola, in Slovenski klobuk – znamenja starodavne slovenske svobode in družbeno-politične kulture ljudovlade, ki jih danes skoraj ne poznamo več. Temelj Slovenske ljudovlade so predstavljale vrednote, ki jih tudi danes uvrščamo najvišje: svoboda, enakopravnost, ljubezen, resnica, spoštovanje, odgovornost, poštenost, vztrajnost, pravičnost, zvestoba, vest, mir in modrost. Mednje pa sodi tudi neodtujljiva pravica ljudstva do upora zoper tistega, ki bi prekršil omenjene vrednote ter si protipravno prilastil oblast za lastno korist.«
Več o pomenu Ustoličevanja lahko preberete v prispevku z naslovom Pomen 600. obletnice Ustoličevanja za Slovence.
Naj se letošnje praznovanje 600. obletnice Ustoličevanja prične!
|
blank |
|
|
|
|
|